
Just nu pågår det ett virus i världen som heter Covid 19 men kallas för Corona, vilket innebär att biografer och andra nöjesaktiviteter ställs in.
Möten ställs in och man har börjat köra möten digitalt, alltså via videosamtal på till exempel messenger. Visst det är jättebra för alla som har tillgång till datorer, surfplattor och smartphones (telefoner)
MEN alla personer har inte tillgång till en dator eller smartphone(telefon) – många personer med funktionshinder vet inte ens vad en dator är.
Jag är aktiv och brinner för frågor kring funktionshinder, och jag representerar föreningen FUB (Föreningen för barn,unga och vuxna med utvecklingsstörning eller).
Vem vet kanske får vi personer med egen erfarenhet av olika funktionshinder lära oss att kunna köra möten digitalt, det återstår att se!
Corona skapar en stor oro och ensamhet för personer med olika funktionshinder.
Personer med funktionshinder är redan en utsatt målgrupp och lider ofta av ensamhet, oro och ångest.
Hur ska man påverka så att det inte blir mer oro, ångest och ensamhet än det vi redan lider av?
Ta hand om er och kom ihåg tillsammans gör vi skillnad och tillsammans blir det bättre – även om det är svårt att tänka så i denna ”Corona tid”.
Kom ihåg att tvätta händerna minst 30 sekunder i varmt vatten med tvål, sprita händerna och hosta/nys i armvecket och stanna hemma om du känner symtomen för Corona.
Det är okej att dela detta inlägg.
/Therese Wappsell