Hej hopp! đ„ł
IkvĂ€ll var haft trĂ€ff med ung i FUB igen. Dagens tema var ”Internet och sociala medier”.
Vi pratade om vilka olika sociala medier som finns och vad som Àr bra och dÄligt med internet och sociala medier.
Det som vi tyckte var bra var att man kan fÄ vÀnner, lÀra sig nya saker, underhÄlla sig t.ex. med musik och köpa och sÀlja saker.
Det som vi tyckte var mindre med internet och sociala medier var att man kan bli trakasserad, mutad, hotad, mobbad och lurad dÀr personer anvÀnder falska namn och sÀger att man Àr en annan person Àn vad man Àr.
Vi fikade som vanligt, idag med bubbelvatten och frukt đđđ
Efter fikat pratade vi om nÄgra exempel som kan hÀnda pÄ sociala medier, t.ex. att nÄgon sprider falska rykten eller att man bli lurad att handla nÄgot. Vi gav varandra förslag pÄ vad man dÄ kan göra, t.ex. prata med nÄgon man litar pÄ, anmÀla, blockera, sjÀlv vara Àrlig och prata med personen sjÀlv om man vill och vÄgar.
Tack allihop för en suuuper trevlig kvÀll tillsammans!
NĂ€sta gĂ„ng kör vi julavslutning med lite julspex och avslutar med middag pĂ„ tacobar som fantastiska FUB Ărebro sponsrar! Tack sĂ€ger vi frĂ„n ung i FUB đ đČđ
/ Ella, Alexander, Anton, Bea och Sandra
